Kaj je treba vedeti pred nakupom toplotne črpalke 05. 04. 2025 08:49:53 Univectra d.o.o. AmbiComfort

Kaj je treba vedeti pred nakupom toplotne črpalke

Skrivnosti, ki bi jih morali poznati prav vsi

Kaj je treba vedeti pred nakupom toplotne črpalke

Želimo predstaviti najpomembnejše lastnosti toplotnih črpalk, ki jih je potrebno upoštevati pri izbiri. Kakovostna montaža, pozitivne izkušnje uporabnikov ter skrb za redno vzdrževanje in servisiranje so pomembni dejavniki, ki naj vam predstavljajo vodilo pri izbiri. Le na ta način bo toplotna črpalka ustrezala vašim toplotnim potrebam, poskrbela za odlično ogrevanje vašega stanovanja oz. objekta, omogočila še udobnejše bivanje, hkrati pa poskrbela tudi za zmanjšanje stroškov.

Kako preveriti energetsko učinkovitost izbrane toplotne črpalke?

Prvi pokazatelj energijske učinkovitosti tovrstnih črpalk je vrednost COP (coefficient of performance) oz. grelno število. Predstavlja razmerje med pridobljeno energijo in električno energijo, ki jo naprava porabi za svoje delovanje. Vrednost COP vedno primerjajte glede na enak merilni standard, pri tem pa upoštevajte enake temperaturne pogoje.

Temperaturne omejitve toplotnih črpalk

Poznamo različne tipe toplotnih črpalk. Uporabljajo se za ogrevanje prostorov, pa tudi sanitarne vode. Ravno zato bodite pazljivi pri izbiri primernega tipa črpalke za vaše potrebe. Na primer, črpalka zrak/voda lahko tudi pri nižjih temperaturah zunanjega okolja doseže zelo visoko dovodno temperaturo (60°Celzija pri zunanjih temperaturah 15° pod ničlo).

Pred nakupom torej preverite ogrevalno moč črpalke tipa zrak/voda pri zunanjih temperaturah pod lediščem, saj večina proizvajalcev navaja ogrevalno moč črpalke pri temperaturi 7° Celzija (to pa je temperatura, pri kateri ogrevanje skorajda ni več potrebno). Pri odločitvi vam bo pomagalo, če boste prodajalca najprej prosili za informacije o ogrevalni moči naprave pri nižji zunanji temperaturi (npr. pri -15°C). Šele nato boste toplotne črpalke lažje primerjali med seboj.

Pozorni bodite tudi na najnižjo temperaturo zunanjega zraka, pri kateri toplotna črpalka še deluje. Ta temperatura naj bo čim nižja, saj vam bo le tako prišla prav tudi v zimskih mesecih.

Kaj pa krmiljenje oz. upravljanje toplotne črpalke?

Tudi glede na način krmiljenja se toplotne črpalke med seboj razlikujejo. Najsodobnejše toplotne črpalke ta trenutek so opremljene z inverterskim oz. frekvenčnim krmiljenjem. Pred klasičnimi črpalkami z On/Off načinom krmiljenja imajo kar nekaj prednosti.

Izhodna oz. nazivna toplotna moč črpalke z inverterskim načinom upravljanja se popolnoma prilagaja izgubam stavbe. Viški energije tako ne nastajajo – zato ne boste potrebovali zalogovnika. Izhodna moč toplotnih črpalk te vrste je tudi pri nizkih temperaturah zunanjega okolja veliko večja (pri klasičnih izvedbah se moč z nižanjem zunanje temperature manjša).

Učinkovitost oz. efektivnost črpalk s frekvenčnim upravljanjem je izboljšana, saj večji del obratovalnega časa delujejo pri zmanjšani obremenitvi. Klasični modeli delujejo samo s polno močjo, ali pa sploh ne. Življenjska doba tovrstnih črpalk je podaljšana, njihovo delovanje pa tišje ter omogoča udobnejše bivanje. Ker je način odtaljevanja optimiziran (izgube v zalogovniku se ne pojavljajo, uporabi se lahko samo ena obtočna črpalka), je poraba nižja, to pa prispeva tudi k znižanju stroškov ogrevanja.

Ker se čedalje več ljudi odloča za namestitev toplotnih črpalk, zahteve po njihovi višji učinkovitosti pa rastejo, vsak izmed priznanih proizvajalcev črpalk razvijaj svoj model inverterskih naprav. Trendi nakazujejo, da bodo v prihodnosti črpalke s frekvenčnim delovanjem s trga popolnoma izrinile starejše, klasične in črpalke z vremenskim krmiljenjem. To podpirajo tudi ugotovitve evropskega združenja EHPA.

Toplotna črpalka ter njena izvedba

Obstaja več različnih izvedb toplotnih črpalk. Poznamo kompaktne ter split sisteme toplotnih črpalk. Deljena oz. split izvedba je sestavljena iz ločenih delov, zato je njena vgradnja nekoliko zamudnejša. Tudi monter toplotne črpalke mora biti primerno usposobljen, saj vgradnja zahteva delo s hladivi. Takšna izvedba toplotne črpalke ima bistveno prednost, saj se v primeru prekinitve napajanja ne more poškodovati. Večina proizvajalcev zato zagovarja vgradnjo split toplotnih črpalk ali pa kompaktnih enot, ki jih je mogoče namestiti v notranjost objekta.

Kompaktna izvedba črpalk je, po drugi strani, enostavnejša za vgradnjo. Lahko jih vgradi prav vsak, tudi tisti, ki delovanja toplotne črpalke ne pozna preveč dobro. Njihova slabost je, da je do njih potrebno speljati tudi vodo iz sistema ogrevanja. To pomeni, da obstaja možnost zamrznitve le-te, v primeru električnega izpada. Stroški popravila so v tem primeru precej visoki - včasih celo višji kot investicija v popolnoma novo toplotno črpalko. To slabost kompaktnih črpalk se sicer lahko reši z dodajanjem sredstva proti zamrzovanju v sistem ogrevanja, ali pa s pomočjo vgradnje drugega oz. dodatnega toplotnega izmenjevalca. Obe rešitvi žal predstavljata dodatni strošek, hkrati pa vgradnja dodatnega izmenjevalca tudi zniža efektivnost toplotne črpalke.

Share this post
Ključne besede
Arhiv