Ni boljšega kot prihod iz zimskega mraza v topel in ogret dom. Za to največkrat poskrbi naš zimski prijatelj - radiator. Naloga radiatorjev je da energijo iz vroče vode spremeni v toploto. Da to stori uporablja pa tri načine: konvekcijo, kondukcijo in radiacijo.
Voda, ki jo ogreva kotel, teče skozi cevi našega ogrevalnega sistema do našega radiatorja. Ta poskrbi, da voda potuje skozi kovinske dele, kot je to pri Korado radiatorjih in z njeno toplino ogreje zrak okoli sebe. Rezultat? Prijetno topel dom, v katerem nas sedaj ne bo zazeblo. Kako pa uporabi svoje tri trike? To pa je pravi tehnični del:
Konvekcija
To je ime cikla premikanja zraka, kjer se zrak okoli radiatorja segreje in dvigne, nato pa se ohlajen zrak spušča proti tlem.
Kondukcija
To je proces, kjer vroča voda znotraj cevi, segreje kovinsko površino radiatorja, se raznese skozi celo njegovo površino nato pa ta odda toploto v prostor.
Radiacija (sevanje)
To je posebna vrsta toplote, ki jo čutimo, kot da bi stali na soncu. To je prenos toplote v obliki infrardeče toplote.
Glavne komponente radiatorja
Da bomo lažje razumeli radiatorje in njihove dele si ga lahko predstavljamo kot človeško telo. Za svoje pravilno delovanje potrebuje različne "organe in sisteme":
Radiatorska cev - žile
Tako kot se kri pri nas prenaša po žilah, se po radiatorskih ceveh prenaša topla voda iz ogrevalnega sistema. Brez teh cevi voda ne more doseči svojega cilja.
Ventil - srčna zaklopka
Ta pri radiatorju nadzira pretok vode. Ko je odprt, voda teče skozi radiator in lahko oddaja toploto, če pa je zaprt, pa se zgodi ravno obratno. Za nadzor lahko uporabimo klasični termostatski ventili, če pa želimo svojemu radiatorju nadgradnjo, lahko uporabimo pametni ventil, za popolnoma nov koncept ogrevanja.
Termostat - možgani
To je nekakšen senzor, ki nadzira temperaturo v prostoru. Z njim določamo kdaj naj radiator oddaja več ali manj toplote - tako kot to počenjajo pri nas možgani in uravnavajo našo telesno temperaturo.
Zračni ventil - pljuča
Naloga zračnega ventila je da tako kot naša pljuča spušča zrak, ki lahko ovira delovanje radiatorja. Če želite več zvedeti o tem, si preberite naš članek Kako odzračiti in očistiti radiator.
Tekočinska črpalka - srce
To je srce ogrevalnega sistema. Črpalka poganja vodo skozi ogrevalni sistem, kot to pri nas počne srce, ki potiska kri skozi naše žile. Brez tega ogrevalni sistem in radiator ostane mrzel.
Kotel - jetra
Kotel lahko primerjamo z jetri, ki skrbijo za pripravo snovi, ki jih potrebuje naše telo. V tem primeru kotel segreje vodo in potuje naprej po "žilnem sistemu" do radiatorjev.
Ogrevalni sistem - obtočni sistem
Ta sistem ima celovito mrežo cevi in naprav, ki so skupaj povezani in poskrbi da toplota doseže prav vsak kotiček v našem domu.
Pritisk in zrak v radiatorju
Ste že kdaj opazili da je vaš radiator v zgornjem delu mrzel kot zimsko jutro, spodaj pa vroč kot da tam tli mali ogenj? Da se naš dom ne želi ogreti in postati prijeten kot je bil nekoč, ne glede na to koliko časa se že ogrevamo? Kdo je krivec za to?
Zrak. Nezaželjen zlikovec, ki se lahko prikrade v radiator in mu preprečuje, da bi nas ogrel kot bi moral. Skrit je v lahko v ceveh ali v radiatorju in preprečuje učinkovito kroženje tople vode.Vse kar dobimo je hladen neprijeten "objem", saj le ta zbija toploto iz njega in radiator postaja neučinkovit.
Odzračevanje radiatorja, pomeni, bitko z zrakom, dokler le tega ne spustimo skozi ventil in radiator osvobodimo, da nas lahko ponovno ogreje.
Vendar zrak ni edini, ki lahko škoduje našemu radiatorju. Tudi pritisk je tisti, ki lahko sabotira naše tople večere. Če je pritisk v radiatorju prenizek, postane nemočen, saj voda v tem primeru ne mora prav krožiti v njem. Po drugi strani pa lahko previsok pritisk sabotira in poškoduje cevi kot tudi radiator. Pomembno je da imamo nadzor nad pritiskom - to nastavljamo z ventilom, ki je kot varnostni ščit in zagotavlja da bo ogrevanje potekalo kot mora.