Kdaj je pravi čas za nakup klima naprave? 05. 04. 2025 08:38:11 Univectra d.o.o. AmbiComfort

Kdaj je pravi čas za nakup klima naprave?

Premišljen nakup

Kdaj je pravi čas za nakup klima naprave?

Podnebne spremembe in toplejši meseci ne vplivajo le na naše udobje, ampak tudi na načrtovanje nakupa in uporabe klimatskih sistemov. Z višjimi temperaturami, ki trajajo dlje v leto, postaja le-ta ključni element za ohranjanje prijetne klime v prostorih. S podaljšanim delovanjem se poveča obraba klimatskih naprav, kar poudarja pomen izbire kakovostnih in vzdržljivih modelov.

Izbor in nakup klimatske naprave je pomembna odločitev, ki zahteva premišljen pristop. Pravilno načrtovanje vam lahko prihrani denar in zagotovi večjo zadovoljstvo s končnim izdelkom.

Najboljši meseci za nakup klimatske naprave so izven glavne sezone, torej v zgodnji pomladi ali pozni jeseni. Zakaj? Predsezonski nakup prinaša več prednosti.

  • Izognete se sezonskim podražitvam: poleti, ko povpraševanje naraste, se pogosto povečajo tudi cene. Z nakupom v predsezoni se izognete višjim cenam.

  • Večja razpoložljivost in izbira: v predsezonskih mesecih je ponudba klimatskih naprav običajno širša, kar vam omogoča, da izberete napravo, ki najbolje ustreza vašim potrebam, ne da bi morali sklepati kompromise zaradi omejene zaloge.

  • Krajši časi dobave in montaže: izven glavne sezone je manj povpraševanja po montažnih storitvah, kar pomeni, da boste lahko vašo novo klimo dobili in namestili hitreje.

  • Ugodnejše cene: Ponudniki pogosto nudijo popuste in posebne ponudbe v mesecih, ko povpraševanje upade. To obdobje običajno zajema konec zime in zgodnjo pomlad.

Kdaj torej kupiti klimatsko napravo?

Idealen čas za nakup je v predsezoni, med februarjem in aprilom. To obdobje je optimalno za nakup klimatske naprave. Prodajalci se pripravljajo na sezono, zato je ponudba bogata, cene pa pogosto ugodnejše. Drugo primerno obdobje je zgodnja jesen. Po koncu poletja se povpraševanje zmanjša, kar lahko privede do dodatnih popustov in razprodaj zalog.

Različne vrste klimatskih naprav

Poznamo različne vrste klimatskih naprav, ki predstavljajo različne rešitve za vaš dom. Za lažjo izbiro vam predstavljamo prednosti in izzive posameznega sistema.

Stenske Klimatske Naprave

So priljubljene so zaradi enostavne montaže in učinkovitega delovanja. Idealne za manjše prostore.

Stropne klimatske naprave

Učinkovito razporejajo zrak po prostoru. Primerne za večje prostore ali poslovne objekte. Zanje je značilna zahtevnejša montaža in višji stroški.

Multi - split sistemi

Omogočajo povezavo več notranjih enot z eno zunanjo. Primerni za hlajenje več prostorov. Instalacija je zahtevnejša in lahko prinese višje začetne stroške.

Talne klimatske naprave

So estetsko nevsiljive, lahko se jih namesti ob steno, vendar mogoče ne bodo enako učinkovite kot stenske ali stropne enote.

Klimatske naprave brez zunanje enote

Idealne so za spomeniško zaščitene hiše ali tam, kjer zunanja enota ni dovoljena. So estetsko manj moteče, vendar običajno manj učinkovite in z višjimi obratovalnimi stroški.

Izbira pravilne klimatske naprave glede na prostor in izkoristek

Ker so klimatske naprave na voljo z različnimi zmogljivostmi, je pomembno, da pravilno izračunate, kakšno zmogljivost naprave potrebujete. Prenizka moč vam namreč večjega prostora ne bo ohladila, Medtem ko bo previsoka porabljala nepotrebno energijo.

Najbolj priljubljene so seveda stenske klimatske naprave, ker so značilne po svoji energetski učinkovitosti in so pravilna izbira, če želite zanesljivo in učinkovito hlajenje. Multi-split so primerne za hlajenje več prostorov, medtem ko stropne razporejajo zrak po prostoru in s tem odpravljajo občutek prepiha. Talne klimatske naprave so primerne za manjše prostore, klime brez zunanje enote pa so manj učinkovite, kar moramo upoštevati pri izračunu.

Za lažjo izbiro pravilne naprave smo zato za vas pripravili izračune, ki upoštevajo tako velikost prostora kot tudi okna, števila oseb v prostoru in dodatnih izvirov toplote.

V prvem koraku izračunamo volumen prostora oziroma prostornino objekta po formuli V= a x b x c ( a= širina prostora, b= dolžina prostora, c= višina prostora).

V drugem koraku volumen, ki smo ga dobili, pomnožimo s 25 W/m3. Naprimer, če smo dobili volumen prostora 72 m3 in to pomnožimo s 25 W/m3, dobimo okvirno moč klime, ki jo potrebujemo 1800 W, oziroma 1,8 kW.

Za bolj natančen izračun moramo upoštevati tudi ali je v objektu veliko steklenih oken, sten skozi katero čez dan sije sonce in ali je prostor slabo toplotno izoliran. V tem primeru moramo volumen oziroma površino pomnožiti z 35 W/m3 in ne 25 W/m3.

Upoštevati moramo tudi, da razne elektronske naprave kot so televizorji, računalniki, igralne konzole itd., ddajajo toploto, kar vsekakor oteži delo klimatski napravi pri hlajenju prostora in to moramo tudi upoštevati v našem izračunu. Končnemu rezultatu v izračunu za vsako tako napravo v prostoru moramo prišteti še 50 W.

Tudi ljudje oddajamo toploto, zato moramo za vsakega človeka, ki prebiva v tem prostoru prišteti še 100 W h končnemu izračunu.

Pomen rednega servisiranja klimatske naprave

Redno čiščenje filtrov in preverjanje hladilnega sredstva pomaga ohranjati klimo v optimalnem stanju, kar vodi do boljše učinkovitosti in daljše življenjske dobe naprave. Redni servisi pomagajo preprečiti morebitne večje okvare, ki bi lahko nastale zaradi zanemarjanja in s tem povezane visoke stroške popravil.

Z izbiro pravega časa za nakup, primerno močjo glede na prostor in zavestjo o pomenu rednega vzdrževanja, ne samo da prihranite denar, ampak tudi zagotovite, da bo vaš dom vroče poletne dni ohranil prijetno hladen.

Share this post
Ključne besede
Arhiv